Најчешће постављана питања
Да би мотор аутомобила исправно функционисао, моторно уље мора испунити пет основних задатака:
– Подмазивање,
– Одвођење топлоте,
– Одржавање чистоће мотора,
– Заштита од корозије,
– Одржавање компресије.
Моторно уље је потребно промијенити барем једанпут годишње. Препоручени интервали коришћења од стране произвођача разликују се зависно од:
• Изабраног моторног уља,
• Условима коришћења возила (градска вожња, вожња на отвореном путу),
• Климатских услова вожње.
Количину уља у картеру провјеравамо преко мјерне шипке. Количина уља у картеру мора бити на средини скале, између минималне и максималне ознаке на скали мјерне шипке. Разлика између максималне и минималне тачке на скали износи око 20% у количини уља у картеру. Уколико је уље испод ознаке “мин” нема га довољно у систему. Недостатак уља узрокује убрзано трошење механичких дијелова мотора који се недовољно подмазују и хладе.
Препоручује се редовна контрола нивоа уља сваких 1.000 км, а посебно прије дужих путовања. У случају уочене повећање потрошње уља одмах се обратити овлаштеном сервисеру.
Сви производи Рафинерије уља Модрича су тако формулисани и користе посебно одабране пакете адитива у комбинацији са базним уљима да би дали оптималне резултате приликом подмазивања. Накнадно додавање адитива може довести до некомпатибилности и створити непотребна оштећења.
При нормалном раду мотора, уље је од пресудне важности за осигуравање несметаног рада између коморе за изгарање и блока мотора. Индикатор притиска уља приказује успјех којим је то обављено. Изненадан пад притиска уља резултат је смањења вискозности моторног уља који се може десити због разријеђивања уља горивом (проблеми са ињектором или кориштење премалих количина уља); премало уља у систему (због цурења, велике потрошње уља или грешке на самој уљној пумпи); или трошења механичких дијелова.
Сва моторна уља су тако формулисана да би задовољила захтјеве одређених међународних класификација. Приликом формулације минералних и синтетских моторних уља користе се различити пакети адитива тако да се не препоручује мијешање ове двије врсте уља. Мијешање двају уља истих градација и спецификација не представља проблем али се крајњи исход не може гарантовати.
Не, зато што 4-тактни мотори мотоцикла не раде под истим условима као и мотори аутомобила. Мазива која се користе за моторе мотоцикала могу се користити и за трансмисију и квачило. У њиховој формулацији су додани ЕП-адитиви (за висока оптерећења и притиске). Уља за аутомобилске моторе садрже и детергентне адитиве са повишеним садржајем сулфатног пепела који би у моторима мотоцикала узроковали таложење на клипу и зупчанику и њиховим трајним оштећењима.
Испарљивост моторног уља је нормална и уобичајена појава. Лабораторијски се испитује Ноацк-тестом. Због овога је потребно вршити редовну контролу количине уља у картеру између редовних измјена уља и по потреби извршити долијевање уља. Да би врхунско уље испунило све захтјеве о његовој квалитети испарљивост му мора бити ≤ 13% (Ноацк-тест). Ипак најједноставнији начин провјере потрошње горива јесте упоређивање са вриједностима које је прописао произвођач возила и она се уобичајено наводе да “у нормалним условима” мотор потроши од 0,2 до 0,5 литара уља на 1000 км. У случајевима да је потрошња уља већа од 1 литре на 1000 км, треба контактирати овлашћени сервис.
Издаци које на годишњем нивоу дајемо за моторно уље представљају 1% од укупних трошкова редовног одржавања аутомобила (гориво, гуме, регистрација, одржавање…) и много су мањи од осталих трошкова. Правилним избором моторног уља одговарајућег квалитетног нивоа добићете продужене интервале замјене уз побољшано подмазивање, а самим тим и већу уштеду.